Něco k vysvětlení chování koní pro “nekoňáky”
➤ kůň se nechová jako pes, ani jako kolo
➤ kůň běžně váží kolem 500 kg, ti větší i 800 kg a více
➤ kůň spořádaně jdoucí po krajnici se může leknout i čehokoli mimo vozovku (pes za plotem, igelitka ve větru, předmět neobvyklého tvaru nebo barvy, občas koně řeší bílé zebry pod nohama, víko od kanálu, …) a dokáže v mžiku přemístit svou půl tunu hmotnosti doprostřed cesty.
➤ i klidný kůň se můžou leknout a uskočit, třeba jen o pár decimetrů, ale právě proto je potřeba zachovat odstup a nemíjet koně těsně
➤ kůň po neznámých věcech, zvířatech i lidech může vykopnout
➤ kůň při úleku nebo dokonce panice nepřemýšlí racionálně a je bohužel schopen uskočit přímo před/na auto, svému vodiči či jezdci navzdory. V případě osobního auta dokonce může skočit či se převalit na kapotu a přední sklo a pak jsou následky tragické i pro posádku vozu.
➤ kůň, když je nervozní a roste v něm panika: zastavuje, odmítá pokračovat v chůzi, má zvednutou hlavu a nastražené uši, frká, hrabe kopytem, začne přešlapovat, couvat nebo v horším případě se točit, stavět na zadní a v nejhorším se dá na více či méně nekontrolovaný úprk
Pokud ke koni chodec přichází zepředu, většinou k problémům nedojde. Klidně pokračujte v chůzi nebo zůstaňte stát viditelně na přehledném místě. Ve chvíli, kdy se budete snažit uvolnit cestu tím, že se schováte za keř či hromadu dříví, vyburcujete koně k nejvyšší ostražitosti, kůň se bude o to víc bát k místu přiblížit. Pro koně můžou být strašidelné i věci typu kočárek, drak, …
Doporučujeme zpomalit tak, abyste v případě problémů mohli bezpečně zastavit.
Pokud koně dojdete, doběhnete nebo dojedete zezadu, nejprve se přesvědčte, že o vás kůň i jezdec/vodič ví. Ideální je z bezpečné vzdálenosti zavolat „haló“, „pozor“, „dobrý den“, čímž upozorníte jak koně, tak jezdce, a ti vám uvolní cestu. Případy tichého, rychlého, nečekaného přiblížení zezadu patří mezi nejhorší, protože pokud kůň předem nezaregistruje pohyb za sebou, tak ve chvíli, kdy se mu ocitnete v zorném poli, buď vykopne, čímž běžícího/projíždějícího člověka může velmi vážně zranit (i zabít), nebo uskočí či vyrazí dopředu, přičemž ohrozí jezdce.
platí obdobně výše uvedené s tím, že někteří koně se mohou bát divného zvuku či divných pohybů, které jsou jiné než u chodce nebo cyklisty.
(např. přívěs s vlající plachtou nebo (h)různě hrkajícím nákladem,…) je potřeba dbát zvýšené opatrnosti vzhledem k rychlosti a hluku s jakými se pohybují. A ani po minutí koně prosím netúrujte okamžitě motor do vyšších otáček, i toto může koně odstartovat k úprku.
Psi mají navíc ve zvyku si koníčka jít očuchat zezadu, k zadním nohám, kde se kůň jednak snáz lekne a se může ohnat kopytem, i když by psa přímo zranit nechtěl. Můžeme se setkat s několika typy koní a psů a protože předem nedokážeme odhadnout, který typ stojí na druhé straně, je potřeba zvýšené opatrnosti:
➤ hodný pes, který by koni neublížil, ale kůň může být plachý anebo se prostě nenadálého pohybu lekne a vykopne.
➤ hodný pes, ale kůň se špatnými zkušenostmi, který se psů panicky bojí anebo preventivně zaútočí zuby nebo kopyty a může psa vážně zranit, i zabít
➤ nepřivolatelný pes – většina koní zvládá štěkající i pobíhající (hrající si) psy dobře, pokud se ale kůň splaší a pes začne prchajícího koně pronásledovat, je zaděláno na pořádný malér
➤ agresivní pes, který chce koně pokousat – boj kdo s koho, který většinou končí zraněními vyžadujícími ošetření lékařem. Ať už veterinárním nebo lidským.
Prosíme, mějte psy pod kontrolou a pro jistotu je v blízkosti koní vezměte na vodítko.
I hodnému psovi by se zbytečně mohl stát úraz.
Chcete-li podpořit naši osvětovou kampaň, neváhejte nás kontaktovat.